Müzik Dünyası

Gökhan – Hakan Özoğuz, Namı Değer Athena

14 Ekim 1976 yılında İstanbul Fenerbahçe ilçesinde doğan Gökhan ve Hakan Özoğuz çift yumurta ikizidir. Dört dakika arayla doğan Gökhan ve Hakan doğum esnasında birbirlerini tekmeledikleri için gözleri mor çıkmışlardır. Babası Ahmet Hamdullah Bey, eczacıdır. Eczacılık mesleğinin yanı sıra müziğe büyük önem veren Ahmet Hamdullah Bey yumuşak bir ses tonuna sahiptir. Çocukluğu babalarının İtalyanca şarkılar söylemesiyle geçen Gökhan ve Hakan babalarını İtalyan sanatçısı Peppino Di Capri olarak çağırırlardı.

Babası Ahmet Hamdullah Bey, çocuklarına müzik konusunda her zaman destek olmuştur. İki ikiz kardeş sokaklarda oynayarak büyüdüklerini ve çok haylaz olduklarını her röpörtajlarında dile getirirler. İlkokula giderken öğretmenlerinin anne ve babasını okula çağırarak ‘Bu çocukları okuldan alın’ diye yalvardıklarını bildiklerine gülerek anlatırlar. Mahalleli olarakta pek haylaz olarak tanınan Gökhan ve Hakan, mahalleli tarafından ‘Ateş Topu’ olarak bilinirlerdi. Annesi heyecanlı, macerayı seven bir kadındı. Gökhan tüm özelliklerini annesinden aldığı gibi, Hakan ise Gökhan’a göre daha sakindi. Babası Ahmet Hamdullah Bey’e benzerdi. Yine de iki ikiz kardeş bir araya geldiği zaman tüm mahalleyi ve öğretmenlerini bezdirirlerdi.

Okula gitmek istemeyen iki kardeş okulu hapishane olarak görürlerdi. Her fırsatta okuldan atılmak için arabaları çizer, öğretmenlerini dinlemez ve çok kavga ederlerdi. Nurettin Teksan İlkokulu’n da bir grup arkadaş ile birlikte çete kurmuşlardı ve mahalledeki tüm arka sokaklar onlardan sorulmaya başlanmıştı. Gökhan kızıl saçlı çilli bir çocuktu. Hakan sakindi ama Gökhan ile birlikte haylazlıklara fazlasıyla devam ederdi. Okula gitmemek için ailesini de bezdirmeye çalışan ikiz kardeşlerden Hakan, babasının eczanesindeki ilaçlardan içerek bayılmış ve midesi yıkanarak hayata döndürülmüştü. Daha sonra merak ettikleri için 12 yaşlarında bali koklayarak hastaneye kaldırılmışlardır. Çocukluğunu ve gençliğini İstanbul Fenerbahçe ilçesindeki evlerinde yaşayan ikiz kardeşler Akmar Pasajına takılmaya başladılar. Akmar Pasajı o yıllarda aykırı gençlerin bulunduğu ve orada vakit geçirdikleri toplanma yeriydi.

Gökhan gençlik yıllarında sert tepkiler vermeyi severdi ama fazla duygusal yaşadığı bir dönemdi. İlk gençliğini bocalayarak ve çok hata yaparak atlattığını söyler. Hakan bir zaman sonra Kadıköy Fenerbahçe’ye sığmamaya başlar. Akmar Pasajı onu mutlu etmez. Gökhan ile birlikte o zamanların en tehlikeli ilçesi Dolapdere’ye yerleşirler. Babalarının müziğe olan yatkınlığından dolayı iki kardeş müzikle ilgilenmeye başlar. Gitarist Ümit Yılbar’dan gitar dersi almaya başlarlar. Bu sırada Kiss grubunun klibini izlerler ve çok beğenirler.

Gökhan ve Hakan ilk müziğe atıldıkları yıllarda değişime uğrarlar. Gökhan kızıl saçlı şirin bir çocukluktan sıyrılarak, saç modelini değiştirir ve vücuduna dövmeler yaptırır. Küpeler takarak farklı bir kimliğe bürünür. Hakan sakinliğini ve doğallığını bozmaz. Değişime uğrayan ikiz kardeşler grup kurmak için çalşımalara başlarlar. İlk önce Akmar Pasajı’na ilan asarlar. Bu arada Gökhan ve Hakan grup ismini düşünmeye başlarlar. Gökhan Yunan Mitolojisi’ne ait bir grup ismi aramaktadır. Günlerce düşünürler. O sıra tanışmış oldukları iki ayrı müzisyen Gökhan ve Hakan’a gruplarının adını ‘Athena’ koymalarını teklif ederler. Grubun adını ‘Athena’ koyarlar.

Gökhan ve Hakan’ın 1989 yılında kurmuş olduğu Athena grubu Punk Rock tarzında müzik yapmaya başlar ve bir anda hayran kitlesi oluşmaya başlar.

2007 yılında babaları Ahmet Hamdullah Bey vefat edince ikiz kardeşler büyük bir sarsıntı geçirirler. Babasının vefatından sonra albümleri yarım kalan kardeşler psikolojilerini düzeltebilmek için yenilikler aradılar. Askere gitmek istediler ama ikiz kardeşlerin aynı anda askerlik yapamayacaklarını öğrendikleri için Hakan askere gitti, Gökhan ise Londra’ya giderek bir müddet orada yaşadı. Birkaç yıl sonra Gökhan İstanbul’a döndü ve Hakan ile birlikte müzik kariyerlerine devam etmeye başladılar.

2001 yılında 12 Dev Adam parçasıyla çıkışı yakalarlar. Avrupa Basketbol Şampiyonası Basketbol Milli Takımı ikinciliği için yapılan parça büyük patlama getirir ve Athena grubu çok büyük bir hayran kitlesine kavuşur. Daha sonra Gökhan ve Hakan ‘ O Ses Türkiye’ yarışmasında jüri üyeliği yapmaya başlarlar. O Ses Türkiye yarışmasında hayran kitlelerini katlamaya başlarlar.

Gökhan daha sonra bir camide abdest alırken ve namaz kılarken görüntülenir. Küpeli, dövmeli, içki içen bir adamın aynı zamanda islami yaşaması dikkatlerden kaçmaz. Ancak Gökhan, bu durumun kendi iç dünyası olduğunu ve paylaşmaktan hiç hoşlanmadığını söyleyerek konuyu kapatır. 2012 yılında Gökhan Melis Ülken ile evlenerek dünya evine girmiştir. Derya Ayşe adında bir kızı vardır. Hakan ise, 2015 yılında Selin Hanım ile Berlin’de dünya evine girmiştir.

Athena grubunun albümleri:

1993 – One Last Breath

1998 – Holigan

2000 – Tam Zamanı Şimdi

2001 – Mehteran Seferi (EP)

2002 – Her Şey Yolunda

2004 – US

2005 – Athena

2006 – İT (EP)

2007 – 100 Şerefli Yıl (EP)

2010 – Pis

2011 – Ben böyleyim (EP)

2014 – Altüst

İlişkili İçerik
Müzik Dünyası

Müziğe Başlamak İçin En Doğru Müzik Aletleri

Müzik ruhun gıdasıdır. İnsanoğlu doğduğu ilk günden itibaren müziğe karşı duyarlıdır.
Devamını Oku
MüzikMüzik Dünyası

En İyi Rock Grupları

En çok dünya klasiği şarkı ve grup içeren müzik türü olan rock 1970’li yıllarda…
Devamını Oku
Müzik Dünyası

Dünyaca Ünlü Kadın Opera Sanatçıları

JESSYE NORMAN 15 Eylül 1945 yılında Amerika’da doğmuştur. Siyahi kadın opera…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir