Dizi Haberleri

Bir Zamanlar Çukurova

Dizide aşkı için öldürmeyi göze almış “Yılmaz” ile sevgilisi yaşasın diye kendini bir evliliğe hapseden “Züleyha”nın hikayesi anlatılıyor. Ama bu hikayede sadece ayrı düşen iki sevgili yok! Ailesinin görkemli geçmişini ve biricik oğlunu korumak için kanatlarını açmış bir Hünkar’ın savaşı da var. Aşık olduğu kadını tutsak etmeyi göze alan “Demir” de! Ve elbette sınırsız aşkların coğrafyasında, geçmişten bugüne uzanan hesaplaşmalar, paylaşılamayan topraklar da! Aşkın sınırsız, kavganın ölümüne, umudun inadına yaşandığı Çukurova’da ihtiras ve zorbalık sınavlarından geçen bir aşkın hikayesi.

1970’li yıllarda, İstanbul’da evlenmeye hazırlanan iki gencin başına hiç hesaba katmadıkları bir olay gelir. Kader bu çifti, Adana’da Çukurova’nın uçsuz bucaksız coğrafyasına bırakıverir. Her şeye rağmen aşklarını yaşamaya kararlı bu çiftin kaderi, çiftliklerinde çalıştıkları Yaman ailesiyle tanıştıktan sonra sonsuza kadar değişir.

Bir Zamanlar Çukurova Dizi Karakterleri

 • Yılmaz Akkaya

İstanbul’un yakışıklı, mütevazi ve iyi yürekli çocuğu, çalışkan bir aşık. Parada ve şöhrette gözü yok. Hayatta en büyük dileği canından çok sevdiği Züleyha’sıyla evlenip mutlu bir yuva kurmak. Ama bir gün hayattan yediği bir darbe ile geleceği de hayalleri de tümüyle değişir. Sevdiği için elini kana bulayan Yılmaz’ın içine düştüğü kaçak hayatı onu hiç beklemediği yollara sürükler.

 • Züleyha

Parada pulda gözü olmayan Züleyha’nın en büyük hayali Yılmaz  ile evlenip yuva kurmak ve mutlu olmak. Ama bir gün üvey abisi Züleyha’nın hayatını mahvedecek bir adım atar. Bu adımla hayatı darmadağı olan Züleyha’nın tek çaresi Yılmaz’la birlikte Adana’ya kaçmaktır. Ama kader Züleyha’yı sınamaktan vazgeçmeyecek, onu ölümden daha zor kararlar vermek zorunda bırakacaktır.

 • Demir Yaman

Büyük bir servetin sahibidir. Çukurova’nın en büyük iş adamıdır. Bu bereketli toprakların tek hükümdarı olmayı hedefleyen, bunun için her şeyi yapabilecek kadar hırslı, gözü kara bir adam. Demir Yaman’ın tek sıkıntısı ise babasından kalan bu uçsuz bucaksız toprakları günü gelince bırakacağı bir evladının olmaması. Kader ağlarını örer ve Demir, Züleyha’yı  görür görmez aşık olur. Demir Yaman aşkı ve toprakları için gözünü ne kadar karartacak?

 • Hünkar Yaman

Çukurova’nın en büyük beylerinden biri olan Demir Yaman’ın annesi. Adı gibi hükümran, adı gibi kararlı bir kadın. Oğlu Demir’in sahip olduğu toprakların Hanım Ağası, ırgatların Büyükhanımı. Hünkar için Demir’den ve Demir’in itibarından daha değerli hiçbir şey yok. Tek dileği soylarının sürmesi ve oğlunun sahip olduğu bu toprakların ileride emin ellere geçmesi.

 • Ali Rahmet Fekeli

Adana’nın yerlilerinden. Demir’in babası Adnan’ın katili. Fekeli ile Adnan vaktiyle çok iyi arkadaştırlar. 20 yıl önce Adnan bölgeye baraj inşaatı yapılacağını ve Ali Rahmet’in arazisinin büyük para edeceğini öğrenince Ali Rahmet’i kandırarak arazilerini yok pahasına satın alır, bu meseleyi tartışırlarken karşılıklı silahlarını çekerler, çıkan çatışmada Ali Rahmet, Adnan’ı öldürür, tutuklanır ve 20 yıl hapse mahkum edilir. Hapiste Yılmaz ile yolları kesişir. Yılmaz hikayesini anlattığında Ali Rahmet düşmanlarının ortak olduğunu anlar ve aradığı sağ kolu bulmakla kalmaz, bir de oğul sahibi olmuş olur. Yılmaz’a babalık eder, yol gösterir. Ortak düşmanları Yamanlara karşı birlikte mücadele etmeye başlarlar.

 • Şermin Yaman

Demir’in amcasının kızı. Hünkar ve Demir’in gizli düşmanı. Babası Şerafettin Yaman’dan kalan bütün mirası çar çur ettiği için Demir’den geçiniyor. Kocasını beğenmiyor ama boşanmak da istemiyor. Hayattaki tek amacı Yaman’ların mirasının kızına kalmasını sağlamak. Demir’in oğlu olunca hayalleri başına yıkılıyor.

 • Sabahattin

Şermin’in kocası. Dahiliye doktoru. iyi ve dürüst bir adam. Şermin’le severek evlenmiş ama kısa sürede pişman olmuş. Kızı Betül’ün hatırına bunca yıl evli kalmış. Yamanların parası ve itibarı onun umurunda bile değil bu nedenle aklındakileri söylemekten hiçbir zaman çekinmiyor.

 • Müjgan Hekimoğlu

Bir çocuk doktoru. İstanbul’da okumuş, okulu bittikten sonra babasının özel hastanesinde çalışmayı reddedip Adana’ya devlet hastanesine çalışmaya gelmiştir. Güçlü, nazik ve döneme göre oldukça ileri görüşlüdür.

 • Gaffur

Yamanlar çifliğinin kahyası. Doğma büyüme Adanalı. Konağın kahyalığı ona babasından miras kalmış. Gaffur babası gibi yetenekli, akıllı ve dürüst biri olmadığı için görevinde de pek başarılı değil. Hünkar hem babasının hatırına hem de düzene ve çifliğe hakim oldukları için  Gaffurları yanlarında tutuyor. Gaffur aynı zamanda Yılmaz ‘ın askerlik askerlik arkadaşı. Yılmaz çifliğe ilk geldiğinde onu içten karşılıyor ancak iş istediğini öğrenince tavrını değiştiriyor. İşini elinden alacak korkusuyla Yılmaz’a düşman kesiliyor.

 • Saniye

Gaffur’un karısı. Konağın mutfağından sorumlu, Hünkar Hanımın eli ayağı. Senelerdir Hünkar Yaman’ın hizmetinde çalışıyor. Yılmaz ve Züleyha konağa ilk geldiklerinde, onlara yardımcı oluyor fakat işler değiştikçe onlara düşman kesiliyor. Züleyha’nın ön plana çıkmasıyla, ona kin beslemeye başlıyor. Tek amacı konaktaki yerini korumak. Bu uğurda her şeyi yapabilir.

 • Gülten

Gaffur’un kız kardeşi. İyi niyetli, saf bir Anadolu kızı. Yılmaz’ı görür görmez aşık oluyor. Başlangıçta Züleyha’yı Yılmaz’ın kız kardeşi sandığı için ona çok  yakın davranıyor. Kısa sürede gerçeği öğrenmesine rağmen Yılmaz’a olan aşkından bir türlü vazgeçemiyor.

 • Haminne

Hünkar Yaman’ın annesi, Demir Yaman’ın anneannesi. Çok yaşlı, sıklıkla kelimeleri, durumları ve olayları karıştırıyor. Bazen geçmişi bugünmüş gibi hatırlıyor. BU karışıklık zaman zaman güldürse, zaman zaman hüzünlendirse de bazen konak içinde olayların karışmasına sebep oluyor. Hünkar, en çok Züleyha’nın ona bakmasından hoşlanıyor.

Bir Zamanlar Çukurova Nerede Çekiliyor?

Adana’nın göz dolduran coğrafi ve iklimsel güzellikleri Bir Zamanlar Çukurova dizisi ile ekranlara taşınıyor. Dizinin çekimleri çoğunlukla Adana ve Mersinde gerçekleştiriliyor. Adana Çukurova’yı temel alan dizi için özel bir plato kurulmuş. İnşaatı 8 ay süren bu dizi platosunu, 450 kişilik profesyonel ekip emek vererek tamamlamış. Dizi seti, hem 1970’lerin ruhunu yansıtan hem de olay örgüsüne uygun tasarımı ile izleyicilerden ve eleştirmenlerden tam not alıyor.

İlişkili İçerik
Dizi Haberleri

Christopher Nolan'ın yeni filmi Oppenheimer'dan İlk Görüntüler Geldi

popüler sinemanın en beğenilen yönetmenlerinden Chris Nolan, yeni filmini görücüye…
Devamını Oku
Dizi Haberleri

Marvel Sinematik Evreni, 5. Fazını Açıkladı!

Marvel 5. faz için planladığı filmleri ve dizileri duyurdu. Dev stüdyo, tanıdık karakterler…
Devamını Oku
Dizi Haberleri

Daredevil ve Kingpin Echo Dizisiyle Geri Dönüyor

Marvel Sinematik Evreni‘ninde ilk olarak geçtiğimiz yılın sonlarında yayınlanan hawkeye…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir