Avrupa Film Ödüllerine katılan uzun metrajlı filmler, ilk resmi gösterimini (bir festivalde veya normal bir sinemada) bir yıl önce 1 Temmuz’dan sonra almış olması gereken, normal sinema gösterimi için tasarlanmış Avrupa uzun metrajlı kurgu filmleri olmalıdır. Adaylık için önerilen yaklaşık 40 filmden oluşan bir seçkiye dayanarak, Avrupa Film Akademisi üyeleri, Kasım ayı başında Sevilla Avrupa Film Festivali’nde açıklanan ana kategorilerdeki adaylar için oy kullanıyor. Bu senenin kazananları ise şu şekilde;
En İyi Film
Druk
Berlin Alexanderplatz
Corpus Christi
Martin Eden
The Painted Bird
Undine
En İyi Yönetmen
Agnieszka Holland – Charlatan
Jan Komasa – Corpus Christi
Pietro Marcello – Martin Eden
François Ozon – Été 85
Maria Sodahl – Håp
Thomas Vinterberg – Druk
En İyi Belgesel
Acasa – My Home
Collective
Gunda
Little Girl
Saudi Runaway
The Cave
En İyi Kadın Oyuncu
Paula Beer – Undine
Natasha Berezhnaya – Dau. Natasha
Andrea Braein Hovig – Håp
Ane Dahl Torp – Charter
Nina Hoss – Schwesterlein
Marta Nieto – Madre
En İyi Erkek Oyuncu
Bartosz Bielenia – Corpus Christi
Goran Bogdan – Otac
Elio Germano – Volevo nascondermi
Luca Marinelli – Martin Eden
Mads Mikkelsen – Druk
Viggo Mortensen – Falling
En İyi Senaryo
Berlin Alexanderplatz
Adults in the Room
Favolacce
Martin Eden
Corpus Christi
Druk
En İyi Komedi
The Big Hit – Emmanuel Courcol
Teräsleidit – Pamela Tola
Ventajas de viajar en tren – Aritz Moreno
En İyi Animasyon Film
Josep – Aurel
Calamity, une enfance de Martha Jane Cannar – Rémi Chayé
Nos ili zagovor netakikh – Andrey Khrzhanovsky
Klaus – Sergio Pablos
Avrupa Keşif – FIPRESCI Ödülü
Pun mjesec – Nermin Hamzagic
Gagarin – Fanny Liatard & Jérémy Trouilh
Instinct – Halina Reijn
Isaac – Jurgis Matulevičius
Jumbo – Zoé Wittock
Sole – Carlo Sironi
En İyi Kısa Film
All Cats Are Grey in the Dark – Lasse Linder
Genius Loci – Adrien Mérigeau
Past Perfect – Jorge Jácome
Sun Dog – Dorian Jespers
Uncle Thomas, Accounting for the Days – Regina Pessoa
Diğer Ödüller
En İyi Görüntü Yönetimi: Matteo Cocco – Hidden Away
En İyi Kurgu: Maria Fantastica Valmori – Once More Unto the Breach
En İyi Sanat Tasarımı: Cristina Casali – The Personal History of David Copperfield
En İyi Kostüm Tasarımı: Ursula Patzak – Hidden Away
En İyi Saç ve Makyaj: Yolanda Pina, Felix Terrero, Nacho Diaz – The Endless Trench
En İyi Müzik: Dascha Dauenhauer – Berlin Alexanderplatz
En İyi Ses: Yolande Decarsin – Little Girl
En İyi Görsel Efekt: Inaki Madariaga – The Platform
Eurimages Ortak Yapım Ödülü: Luis Urbano
Üniversite Filmi Ödülü: Saudi Runaway
Yenilikçi Hikâye Anlatımı İçin Avrupa Film Ödülü: Mark Cousins – Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema